"מרוצי רחוב"

IMG_7023

במאמר הבא אדבר על  "מרוצי רחוב" שמתקיימים יום ביומו בכבישי הארץ ומה ההשלכות שיכולות לקרות כתוצאה מכך . מדובר במקרה מצער שבו קיימו שני חברים תחרות בין המכוניות שהיו ברשותם וכתוצאה מכך נגרם אסון כבד והנהג שהתחרה וחברו שישב עמו ברכב נהרגו כתוצאה מכך.

בפס"ד דובר על כך שהנאשם השתתף מרצונו בתחרות פרועה בינו לבין חברו המנוח. בית המשפט קבע כי הנאשם וחבריו יצאו לערב של בילוי, ועקב התנהגותם חסרת האחריות של הנאשם והמנוח הסתיימה הנסיעה באורח טראגי. הנאשם נסע במהירות מופרזת, הגביר את המהירות המופרזת ואף נסע על שול הדרך, תוך כדי סיכון נוסעי מכוניתו, מכונית המנוח והעוברים בדרך. יש לציין כי גם המנוח נהג בפזיזות ובמהירות מופרזת. שניהם השתתפו בתחרות, סיכנו מכוניות תמות שעברו בדרך ואת חיי ושלמות גופם  של הנוסעים במכוניתם.  כמו כן קבע בית המשפט כי הנאשם נהג תוך ביצוע העבירה ביודעין ובמכוון גרם לכך ששני אנשים צעירים קיפדו את חייהם ושניים נוספים נפצעו באורח חמור. עוד יצוין כי הנאשם המשיך גם לאחר התאונה לבצע עבירות תעבורה.

בית המשפט ישקול לטובת הנאשם את גילו בצעיר, עברו הפלילי הנקי והודאתו בביצוע העבירה בשלב המקדמי. הדבר מלמד כי הנאשם הבין והפנים את חומרת מעשיו. כמו כן התחשב במצבו האישי ובכך שנפתעו ונהרגו חבריו הטובים.

על הנאשם נגזרים 55 חודשי מאסר, מתוכם 34 בפועל והיתרה על תנאי. הנאשם פסול מלהחזיק רישיון נהיגה למשך 15 שנה.

הנני טוען שתופעת המרוצים הבלתי חוקיים במדינת ישראל היא תוצאה ישירה של העדר ספורט מוטורי מעוגן בחוק ומקומות מסודרים אשר נהגים יכולים להגיע לסיפוק עצמי ועודף אדרנלין בכל הקשור למהירות ותאוצה.

ניתן לראות כי למרות שהנושא הובא לדיונים רבים לכנסת, בסופו של דבר החקיקה התעכבה רבות, ורק בתחילת שנת 2011 נחקק חוק הספורט המוטורי אך עקב כל הסיכון הכרוך בדבר אין חברת ביטוח שמוכנה לבטח רכבים שיתחרו במרוצים מסודרים כי בניגוד למכוניות מרוץ חוקיות, הרכבים שאמורים להשתתף במרוץ החוקי כביכול הם רכבים שמשמשים לנהיגה רגילה בכל רחבי ישראל, נוסף על כך יש לציין כי היבואן מסיר את האחריות לחלוטין על הרכב (כאשר מדובר ברכב באחריות יצרן) בעת השימוש לצורך תחרות.

עד שימצא פתרון לכל הבירוקרטיה שמסביב למרוצי מכוניות בארץ, ישנם נהגים אשר ימשיכו להתחרות בכבישים ולסכן עוברים ושבים ובמקרה הטוב יחסית הם יתחרו במנחת מטוסים נטוש ויסכנו רק את עצמם. אני קורא בזאת לכל הנהגים אנא הפסיקו עם תופעת מרוצי הרחוב ולסכן את עצמכם, חבריכם ואת הסובבים אתכם.

הנני מקווה שהממשלה תשכיל להבין כי הענף המוטורי בארץ זקוק נואשות למקום מסודר וחוקי שבו יוכלו כל חובבי הנהיגה אשר הם לנהוג בצורה בטוחה ולהסיר את הסיכון מהכבישים הציבוריים.

*חשוב להבהיר כי כל האמור במאמר זה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי פרטני. כל העושה פעולה כלשהי בהקשרים המצוינים במאמר, על אחריותו הבלעדית.

משרד עורך דין גיא ברמן פעיל לשירותכם 24 שעות ביממה 7 ימים בשבוע, אל תהססו לפנות בכל שאלה אנו נעמוד ונילחם לצדכם בצורה המקצועית והיעילה ביותר. ניתן לפנות אלינו: 

פלאפון : 0502-3000-60 מייל: G.Berman.Law@gmail.com או בדף הפייסבוק: משרד עו"ד גיא ברמן