אלימות במשפחה – מעצר – תסקיר שירות המבחן

אלימות במשפחה 1

במאמר זה אעסוק בנושא של מעצר חשודים / נאשמים בעבירות אלימות במשפחה , שחרור ממעצר ותפקידו של קצין המבחן בעת עריכת תסקיר מעצר והמלצתו לשחרר חשוד/נאשם לחלופת מעצר.

אלימות במשפחה

כיום ישנן ריבוי מקרי האלימות במשפחה בתי המשפט והן המשטרה נוקטים בעמדה מאוד מחמירה עם חשודים עצורים ונאשמים. לצערי עבירות אלימות במשפחה בשנים האחרונות נהפכו לדבר שבשגרה בחברתנו.

במיוחד בשנים האחרונות ניתן לראות כי המדיניות של המשטרה בתקופה הינה נקיטת זהירות משנה, כאשר מוגשת תלונה על אלימות במשפחה, המשטרה איננה מהססת לעצור באופן מידי את הגבר וזאת במטרה להגן על האישה. מהלך זה נובע נוכח ריבוי עבירות אלימות במשפחה וריבוי מקרי הרצח של נשים על ידי בני הזוג בשנים האחרונות, אך האם הדבר נחוץ? האם אכן מדובר באדם מסוכן? האם מדובר בנקמה עקב הליך הגירושין?
מה קורה כאשר נעצרת וכעת יש צורך לשחררך ממעצר
תחילה אציין כי שחרור ממעצר בעבירות אלימות במשפחה אינו דבר בלתי אפשרי . לשם כך דרוש עורך דין אשר מתמחה בתחום אשר יוכל לבחון בקפידה את הצעדים שיש לנקוט במטרה להביא בפני בית המשפט טענות בדבר אי מסוכנות אשר נשקפת לאישה או כי ניתן לנטרל את המסוכנות מהעצור / נאשם באמצעות הטלת תנאים מגבילים שיהא בהם כדי להבטיח את שלומה ובטחונה של האישה.
מתי בית המשפט יטה לשחרר נאשם לחלופת מעצר?
- כשלא נעשה שימוש בנשק כלשהו
- כשישנה חלופת מעצר מרוחקת עם פקוח מתאים של אדם כזה או אחר
- כשמדובר במעידה ראשונה וחד פעמית
- כשעבירת האלימות הינה ברף הנמוך של קשת עבירות אלימות במשפחה
- כשהתקיפה אינה מלווה בחבלה ו/או טיפול רפואי
- כשראיות התביעה אינן חזקות
מה עמדתו של בית המשפט לשחרור הנאשם ממעצר
בית המשפט קבע כי מטרת המחוקק אינה לעצור כל אדם בשל כל עבירת אלימות במשפחה ואין זה גם תפקידו של בית המשפט. על בית המשפט לעשות כל מאמץ ולבדוק כל חלופת מעצר באופן רציני ואם יש בכוחה לנטרל את הסכנה הנשקפת לאישה הרי שיש לקבלה ולשחרר את הנאשם.
בית המשפט קבע כי דווקא בתיק כזה בו מדובר במעידה ראשונה, אין עבר פלילי קודם, לא נעשה שימוש בנשק וישנה חלופת מעצר שנבחנה ואושרה ע"י שירות המבחן, הרי שהכף תטה לשחרור הנאשם לחלופת מעצר.

מהו תסקיר שירות המבחן? מהי עמדת בית המשפט?

הנאשם יוזמן לפגישה עם קצין המבחן , כאשר הנאשם איננו מודה בבצוע המעשים שיוחסו לו בכתב האישום, כלומר לא לקח אחריות על המעשים שמיוחסים לו דבר זה נלקח כחלק משיקולי בית משפט השלום שלא לשחרר את הנאשם למעצר בית.
בית המשפט המחוזי קבע כי בשלב תסקיר מעצר, שירות המבחן אינו רשאי לבחון את מידת כנותו של כל עצור אך ורק בגלל שבדבריו לקצין המבחן הוא סוטה מהאמור בכתב האישום.      אם זאת ניתן להבחין כי בית המשפט קבע שיש לנאשם זכותו של כל אדם לא להודות, זו זכות יסוד במשפט פלילי ואין לקפח זכות זו רק כדי לאפשר לו חלופת מעצר.
ישנם נאשמים שהוגש נגדם כתב אישום , כפרו ויצאו זכאים ואין לדרוש מהם לשקר ולהצהיר בפני קצין מבחן כי הם לוקחים אחריות על המעשים שלא עשו לטענתם, זאת רק כדי לקבל תסקיר חיובי שבמסגרתו יזכו לחלופת מעצר.
לסיום, עבירות אלימות במשפחה מחייבות היוועצות בעורך דין פלילי מנוסה.

עו"ד פלילי יצלם את חומר החקירה, ילמד אותו, ישוחח עם הנאשם והתביעה ויבצע את הצעדים המשפטיים הדרושים שייטיבו עם הנאשם .רק עו"ד פלילי מנוסה ידע לייעץ נאמנה ולהביא לשחרור העצור מהמעצר ולמזער נזקיו .

משרד עורך דין גיא ברמן פעיל לשירותכם 24 שעות ביממה 7 ימים בשבוע, אל תהססו לפנות בכל שאלה אנו נעמוד ונילחם לצדכם בצורה המקצועית והיעילה ביותר. ניתן לפנות אלינו:

פלאפון : 0502-3000-60 מייל: G.Berman.Law@gmail.com או בדף הפייסבוק: משרד עו"ד גיא ברמן