אוסף תכסיסי חקירה

תכסיסי החקירה ויישומם תלוי במידה רבה בחוקר ובדמיונו המפותח, בכושר האלתור וביכולת המשחק שלו. ככל הידוע לי אין במשטרת ישראל יחידה שתפקידה לפתח "תחבולות ותכסיסים".
לולא הפסיקה ובמיוחד של ביהמ"ש העליון , לא היינו יכולים לדעת על קיומם של תכסיסי חקירה. תכסיס החקירה הינו אמצעי אשר נועד לקבל מידע, שלא היה מתקבל לולא הפעלת התכסיס. מצג השווא או התרמית שמציגים החוקרים בפני החשוד הנחקר, מגמתם להניע אותו לוותר על זכות השתיקה ולדבר מתוך בחירה חופשית.
מהו הגבול שבו אסור לחוקר לעבור בחקירה?
המבחן שקבע ביהמ"ש הינו מבחן הרצון החופשי, של הנחקר, כך שהנחקר יוכול לבחור אם לשמור על זכות השתיקה או לוותר עליו. ביהמ"ש בוחן את מידת הפעלתם של תכסיסי חקירה ואת השפעתם על הנחקר והאם ההודאה ניתנה מרצונו החופשי.

אביא בקצרה כמה דוגמאות לתכסיסי משטרה שכדי שתכירו :חקירה משטרתית

1. בחקירה מציגים בפני הנחקר עדויות פיקטיביות, מסמכים כוזבים, בכדי לשבור את הנחקר שיוותר על זכות השתיקה: בחקירה החוקר מציג בפני הנחקר מסמכים מפוברקים מהמטה הארצי של המשטרה שמוכיחים כי טביעות האצבע שלו נמצאו בזירת הפשע. שינן חקירות שבהן מציגים בפני הנחקר הודאה (פיקטיבית) חתומה של השותף לעבירה שבה הוא מודה במעורבות הנחקר בביצוע הפשע שנטען כלפיו.

2. בחקירה מציגים מצג שווא בפני הנחקר כדי לבחון את תגובתו: "מסדר זיהוי"- מעמידים את החשוד במסדר זיהוי (שכמובן הוכן מראש ופיקטיבי), מכניסים אדם שבד"כ חובש מסיכה על פניו והוא מצביע ומזהה את הנחקר בוודאות כמי שביצע את העבירה המיוחסת לו. החשוד נבהל וחושב שישנו עד שראה אותו מבצע את העבירה ונשבר בפני החוקר. "הצגת מוצג"- במקרה אחד היה מדובר בשני עבריינים שנחשדו בהתפרצות וגניבה מדירה. אחד הדברים שנגנבו היה שעון "רולקס". החוקר הוציא ממחסן מהמוצגים שעון דומה והציג אוו בפני אחד החשודים, כשעון הגנוב שהביא השותף שלו. החשוד נשבר והודה.

3. כיום הרבה חשודים מודעים לכך שהם מוקלטים ומצולמים ע"י מצלמות ומיקרופונים סמויים, לכן הם נזהרים בשיחותיהם. חוקרי המשטרה משתכללים כל יום ומחבלים תחבולות מתוחכמות, על מנת לתת לחשודים תחושה שאיש לא מאזין ומצלם אותם: הקלטה בתוך הניידת משטרה- מעבירים שני חשודים בניידת משטרה ממקום למקום. השוטרים מביימים בדרך תקלה בניידת. השוטרים עוצרים בצד הדרך ויוצאים על מנת לבדוק את "התקלה", בינתיים החשודים נשארים לבדם בניידת ומחליפים חוויות ומידע אשר יכול להפלילם ע"י מיקרופונים סמויים שהושתלו בניידת.

4. החוקר מפסיק את החקירה ל"הפסקת סיגריה"- בד"כ חשודים לא מודעים לכך שכל צעד ומילה שלהם מתועדת ע"י החוקר. שיטה מאוד פופולארית כאשר מפסיקים את החקירה ומוציאים את החשוד ביחד עם החוקר "להפסקת סיגריה" ( או לשירותים וכד') ומתחילים לדבר כמו "חברים" על העבירה שבגינה הוא חשוד. החשוד אינו יודע שהחוקר "החבר" ירשום לאחר "הפסקת הסיגריה" את כל הדברים שנאמרו לו ע"י החשוד על גבי מזכר. דבר אשר יכול להפלילו, החשוד כלל אינו חושד בדבר וחושב שמדובר בשיחה חברית ולא בחקירה פורמלית.
אסכם בקצרה כי למרות שקיימים היום תחבולות ותכסיסי חקירה מגוונים, בתי המשפט הכיר בקיומם אך תחם להם גבולות וסייגים. חשוב מאוד שכל חשוד שנחקר ישים לבד לכל מילה שיוצאת מפיו, עליו לדעת כי החוקר אינו חברו, שכל תפקידו להוציא ממנו הודאה כמעט בכל מחיר. חשוב לפני כל חקירה להיוועץ עם עו"ד אשר מתמחה בתחום הפלילי כבר בתחילת החקירה ואף לדרוש זאת.

****************************************************************************************************************

משרד עורך דין גיא ברמן פעיל לשירותכם 24 שעות ביממה 7 ימים בשבוע, אל תהססו לפנות בכל שאלה אנו נעמוד ונילחם לצדכם בצורה המקצועית והיעילה ביותר. ניתן לפנות אלינו: פלאפון : 0502-3000-60 מייל: G.Berman.Law@gmail.com

למאמרים נוספים ניתן להתעדכן בדף הפייסבוק של המשרד: https://m.facebook.com/profile.php?id=411128659026679